Bieszczadomaniak
Bieszczady są znane ze swojej dziewiczości i słabego stopnia rozwoju masowej turystyki, w porównaniu do innych części Karpat czy Sudetów. Nie oznacza to bynajmniej, że można je zwiedzać wyłącznie poprzez piesze przemierzanie szlaków. Wielka pętla bieszczadzka jest drogową trasą turystyczną, która pozwala na zwiedzanie Bieszczadów za pomocą samochodu, motocykla czy roweru.

Podstawowe informacje o Wielkiej pętli bieszczadzkiej

Omawiana trasa ma 144 kilometrów długości i przebiega przez Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Składają się na nią fragmenty dróg wojewódzkich nr 893, 896 i 897 oraz drogi krajowej nr 84. Ponadto, przebiega przez Bieszczadzki Park Narodowy i trzy parki krajobrazowe: Ciśniańsko-Wetliński, Doliny Sanu i Gór Słonnych. Przecina wiele znanych lokalnych ośrodków turystycznych, takich jak Wetlina, Lesko, Cisna, Baligród czy Ustrzyki Dolne. Przejazd pętlą jest zatem świetną szansą na zwiedzenie najważniejszych punktów Bieszczad w ciągu jednego dnia. Ta opcja szczególnie przypadnie do gustu osobom, które nie czują się na siłach, by udawać się na piesze lub rowerowe wyprawy.
 
Czego można się spodziewać na wielkiej pętli bieszczadzkiej?
Wielka pętla bieszczadzka słynie z pięknych widoków i odcinków, które mogą być wymagające pod względem technicznym dla niedoświadczonych kierowców. Mowa tu o znaczących przewyższeniach oraz serpentynach. Wszechobecna zieleń sprawia, że bieszczadzkie krajobrazy zachwycają swoją dziewiczością przez cały rok, jednak szczególnie pięknym okresem w tej części Karpat jest jesień. Wtedy drzewa i połoniny pokrywają się zapierającą dech w piersiach różnorodnością barw, od żółtego do brązowego.

Opisywana trasa zapewnia również szybki dojazd do najważniejszych punktów wypadowych na szlaki górskie. Dzięki temu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednego dnia wybrać się na Połoninę Wetlińską i nocować w Wetlinie, by dzień później przejechać np. do Wołosatego, skąd można wyruszyć na wierzchołek Tarnicy. Do takich wypraw zachęca dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, która jest skupiona właśnie wzdłuż opisywanej trasy.

Mała pętla bieszczadzka

"Wnętrze" pętli jest również poprzecinane różnymi drogami dojazdowymi. Niektóre z nich tworzą małą pętle bieszczadzką, pozwalającą na przejazd m. in. wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Solińskiego. Jej długość wynosi 99 kilometrów i przebiega przez Bóbrkę, Solinę, Polańczyk, czy Bukowiec. Łączy się z wielką pętlą w miejscowościach Uherce Mineralne oraz Czarna Góra.

Ruszaj w drogę!
Wielka pętla bieszczadzka jest trasą, której pokonanie pozwoli na zapoznanie się z niepowtarzalnym charakterem Bieszczad. Przejazd nią nie tylko umożliwia szybki dojazd do najważniejszych pod względem turystycznym miejsc regionu, lecz sam w sobie - wzbogacony o noclegi - może stanowić podstawę atrakcyjnego programu kilkudniowej wycieczki. Fakt, iż trasa przebiega po drogach istotnych kategorii (wojewódzkiej i krajowej) sprawia, że stan jej nawierzchni jest co najmniej zadowalający, a kierowca nie powinien mieć zbyt wielu trudności z utrzymaniem się na szlaku.