Bieszczadomaniak
Bieszczady to jedna z najbardziej wyjątkowych krain w Polsce. Jest to region nie tylko słabo odkryty i do niedawna słabi udostępniony, ale także obfitujący w wiele tajemnic i pięknych miejsc. Niegdyś było to także jedno z najgęściej zaludnionych miejsc, gdzie wsie miewały po kilka tysięcy mieszkańców. Dziś i mieszkańców jest mniej i okazji do ich zwiedzania i choć niewątpliwie ten, kto jeszcze nigdy nie był w tym niezwykłym miejscu powinien jak najszybciej wybrać się tam i odkryć magię wielu miejsc. Dlatego my chcielibyśmy przybliżyć Wam co nieco z tego regionu i przedstawiamy X miejsc, których nie można tu przegapić.

Zanim zaczniemy
Jednak najpierw musimy skupić się na tym czym właściwie są najdalej na południowy wschód wysunięte góry Polski. To miejsce niezwykłe, gdyż są to góry dość płaskie, o niskim wypiętrzeniu. Królują tu połoniny, na które widok jest jednym z najpiękniejszych widoków. W tym regionie możemy cieszyć się licznymi lasami oraz dynamicznymi, rwącymi rzekami, jak choćby San czy Wołosate. To także region, gdzie stworzono największe zbiorniki sztuczne w Polsce i dziś Zbiornik Soliński z elektrownią produkują znaczną część prądu. Słowem jest to region niezwykły, który w sposób doskonały może pokazać nam czym jest piękno obcowania z przyrodą.

  • Magia dzikich Bieszczad
Na początek coś mitycznego. Działania polskich władz z okresu PRL-u sprawiły, że Bieszczady i południowo wschodni region kraju stał się niedostępny dla normalnego turysty, a przy tym został objęty licznymi programami eksperymentalnymi. Dlatego utarło się twierdzić, że Bieszczady to najbardziej dziki teren Kraju nad Wisłą. Coś w tym może być, gdyż można tu spotkać liczne gatunki zwierząt, w tym żubry, których w innych zakątkach Polski jest nieco mniej lub nie występują wcale.

  • Zbiornik Soliński i zapora
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Bieszczadach tak naprawdę się w nich nie znajduje, jednak jest na tyle blisko, by nie móc jej nie odwiedzić w trakcie pobytu w tych rejonach. Jezioro Solińskie wraz z tamą to niezwykłe miejsce, gdzie możemy poczuć siłę natury. Przejście się nad taflą wody i spojrzenie w obie strony będzie widokiem, którego nie zapomnisz do końca życia.

  • Tarnica
Najwyższy szczyt Bieszczad to dość skromne 1346 m n.p.m., które zdobywamy idąc pięknymi szlakami wśród lasów lub łąk. Na Tarnicę można wejść od dwóch stron. Jeden szlak prowadzi z Wołosatego – jest dość krótki, ale i dość stromy. Drugi okazuje się być zdecydowanie dłuższy, jednak łagodniejszy i nieco bardziej nudny. To droga prowadząca z Ustrzyk Górnych. Na sam szczyt dostać się można nowymi schodami, by spojrzeć na rozległe połoniny i zrobić sobie zdjęcie przy żelaznym krzyżu.

  • Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska
Dwie najbardziej znane połoniny na terenie Bieszczad to przede wszystkim przepiękne widoki. Wiele zdjęć z Bieszczad jest robionych właśnie na tych dwóch lokalizacjach. Czym właściwie są połoniny? To inaczej górskie łąki, które imponują rozłożystością oraz piękną florą. Wejście na nie jest łagodne i bardzo proste, a przy tym nie trwa bardzo długo. Połonina Caryńska oraz Połonina Wetlińska powinny być pierwszym krokiem w zwiedzaniu szlaków tych niezwykłych gór.

  • Brzeg Sanu
Nie można nie wspomnieć o tej dużej i silnej rzece. San to jedna z najbardziej niezwykłych rzek Polski. Na szczególną uwagę zasługuje cała linia brzegowa, która aż skrzy się od przepięknych szlaków. Dzika przyroda, niezwykłe miejsca do odpoczynku i bycia samemu ze sobą. Zdecydowanie jest to miejsce, które jak żadne inne daje wyciszenie i spokój.

  • Źródła Sanu
Jeśli już jesteśmy przy tej rzece, to warto wybrać się do jej źródeł i zwiedzić przepiękne tereny, z których wypływa. Niezwykły punkt widokowy i cały Bieszczadzki Park Narodowy to miejsce, które w sposób szczególny pokochają Ci, którzy marzą o powrocie do natury z daleka od cywilizacji.

  • Polańczyk
Wyjątkowa mieścinka, która powstała już dawno temu, w okolicach XVI wieku, jednak jej renesans przypadł na okres lat siedemdziesiątych i XXI wiek. W latach siedemdziesiątych bowiem otwarto Jezioro Solińskie, nad którym Polańczyk jest położony, a to oznaczało turystyczną specyfikę dla tej wsi. Tak narodziła się bieszczadzka mekka kajakarzy oraz żeglarzy, ale też windsurferów. Polańczyk od 1999 roku jest uzdrowiskiem z miejscem dla ponad 1200 kuracjuszy. Dzięki temu stał się najpopularniejszym miejscem Bieszczad.

Jak Bieszczady długie i szerokie, tak wiele jest w nich atrakcji, jednak nie sposób znaleźć i odwiedzić wszystkie. Te siedem miejsc to sposób na spędzenie wolnego czasu, choć w większość będzie to czas spędzony w spokoju i aktywnie. Jeśli więc tęsknisz za cywilizacją i nie możesz żyć bez smartfonu, nie szukaj noclegu w Bieszczadach – górach dzikich i naturalnych.